środa, 28 września 2011

Made by CHANEL

O modzie staram się dowiedzieć jak najwięcej. Nie tylko z kolorowych gazet i portali internetowych, czytam również ciekawe książki i albumy oraz oglądam kanały modowe.
Ostatnio odkryłam dokument o marce Chanel na programie Planete.


Forma dokumentu nie zawsze zachęca publiczność do obejrzenia, czasami bywa nudna lub po prostu jest źle zrobiona. "Sygnowano CHANEL" - bo o tym filmie mowa z nudą nie ma nic wspólnego. Pierwsze minuty pierwszego odcinka "wciągnęły" mnie na kolejnych 20-cia minut.
Cały dokument składa się z 5 odcinków, po 25 minut każdy.

Markę Chanel znamy z kolorowych okładek czasopism, pięknych sesji zdjęciowych, pokazów transmitowanych w tv lub internecie oraz z firmowych sklepów w których niektórym jest dane być podczas zagranicznych podróży. Wiemy, że Chanel to najwyższy poziom krawiectwa, najlepsze materiały i niestety bardzo wysokie ceny.
Jak to wszystko powstaje, skąd pomysły na kolekcję, jak wyglądają przygotowania przed pokazem i co się dzieje po nim ?
To jedne z wielu pytań na które dostaniemy odpowiedź po obejrzeniu "Sygnowano Chanel".

Dokument pokazuje jak wygląda życie kolekcji w domu mody Chanel - od koncepcji, po rysunki i wielkie krawiectwo. Film został wyprodukowany w 2005r, a kolekcja w nim pokazana to Chanel Haute Couture Fall 2004, ale uwierzcie - rok tutaj nie ma znaczenia. Chodzi o spojrzenie na modę trochę z innej strony. Dla wielu osób moda jest trywialna, uważają te wszystkie ciuszki za kaprys i snobizm. Nie widzą w tym głębszego sensu, a tym bardziej nie zastanawiają się co składa się na całość i jak duży nakład pracy, talentu, czasu i innych czynników musi być wykorzystany przy tworzeniu standardowej kolekcji, a co dopiero takiej na światowym poziomie jak Chanel.

Poznajemy konstruktorki/szwaczki (ich rola w całym procesie jest bezcenna !), hafciarki, modelki, samego Karla Lagerfelda i świat Chanel od "podwórka". Nowa kolekcja to wielka niewiadoma, oczekiwanie na rysunki mistrza, dużo poprawek, presja czasu -  to wszystko jest jednak warte niesamowitego efektu końcowego jakim jest show i uznanie świata mody.

W dniach 5-7 października na kanale Planete ponownie będą wyświetlanie wszystkie odcinki - polecam i zachęcam !

Btw: Sympatycznie byłoby również zobaczyć rodzimych projektantów od kuchni, nie tylko tych znanych, ale również młodych, dopiero wkraczających do barwnego świata mody. Nie musi to być dokument na miarę Chanel - krótki filmik na stronie marki  też wystarczy ;-)

Zdjęcia: planete.pl

3 komentarze:

 1. Dziękuję za miłe słowa ;-)) Widziałam też te odcinki na Youtube. Nie mam pewności czy każdy z nich ma pełne 25 minut - do sprawdzenia.
  Pozdrawiam serdecznie i w bardzo letniej aurze :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo, chciałam właśnie pytać, czy można znaleźć gdzieś w internecie, ale widzę, że mnie uprzedziłaś. Brzmi naprawdę ciekawie, na pewno sprawdzę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć:) A ja nie mogę znaleźć tego nigdzie na sieci:/

  OdpowiedzUsuń