wtorek, 20 września 2011

Last day - last, but not least

Niedziela była dniem kończącym Warsztaty Dziennikarstwa Modowego Glamour organizowanego przez Fashion Project. Prowadziły trzy kobiety i dwóch mężczyzn. Pierwsza podzieliła się swoją wiedzą Kinga Miller  - specjalista zarządzania markami w sektorach mody i dóbr luksusowych, wykładowca marketingu i biznesu mody.
 Warsztaty dotyczyły społeczeństwa i mody, które są reprezentowane przez zjawiska zindywidualizowane, związane z krajem w którym powstały. ZAWSZE PANUJE JAKAŚ MODA - to hasło, które towarzyszyło nam przez cały wykład. I tak jest - czy chcemy czy nie. Całość była bardzo merytoryczna i ciekawa.

                       Ewa Krajewska - założycielka Fashion Project postawiła na zajęcia praktyczne.
Naszym zadaniem było przygotowanie najważniejszych trendów na jesień/zimę 2011-2012, ułożenie sobie tego wszystkiego w głowie i wystąpienie przed kamerą ;-)) Zrobić to szybko i profesjonalnie - okazało się dla większości dużym wyzwaniem. Trema, trzęsące się ręce, głos i motyle w brzuchu to tylko z niektórych pojawiających się "efektów ubocznych". Dobrą radą Pani Ewy na pozbycie się tremy było traktowanie kamery jak przyjaciela, któremu przekazujemy ciekawą informację.

Bertold Kittel - znany dziennikarz śledczy uraczył nas kilkoma ciekawymi historiami typu "z życia wzięte" oraz porozmawiał o wiarygodności źródeł w Polsce.
 
Komu możemy wierzyć, z jakimi źródłami i osobami nie rozmawiać,  jak tworzyć krótką informację prasową - to tylko niektóre z tematów poruszanych przez prowadzącego. 

Gabriela Czerkiewicz - redaktor działu modu i urody Fashion Magazine była kolejnym gościem na liście.
Wprowadzeniem do dyskusji był film "Influencers", który mówił kto w dzisiejszych czasach i w jaki sposób ma wpływ na modę, ludzi i trendy.Więcej osób niż nam się wydaje: przede wszystkim młodzi ludzie, artyści, celebryci, ludzie majętni, projektanci i ....homoseksualni mężczyźni, o tak. 
Żeby teorii nie było za dużo - jako zadanie miałyśmy stworzyć prognozę trendów w oparciu o jakieś wydarzenie, osobę, kino itp. 
Mogłybyśmy tak rozmawiać i rozmawiać, jednak czas nieubłaganie biegł do przodu, a kolejny wykładowca już czekał.

Bartek Michalec - współtwórca Zuo Corp (razem z Dagmarą Rosa) żwawym krokiem wkroczył na salę. Nietuzinkowy look nie pozostawiał wątpliwości, że mamy przyjemność z wizjonerem i artystą.
Od pierwszego dnia zajęć miałyśmy możliwość przyglądania się i dotykania kolekcji Zuo Corp, teraz mogłyśmy porozmawiać live z samym projektantem. Znaczną część naszego spotkania zajęła rozmowa o rzetelności w opisywaniu kolekcji - nie tylko przez dziennikarzy, ale również blogerki. Polemizowaliśmy również o zasadności zapraszania blogerów na imprezy typu Fashion Week i dawania im akredytacji dziennikarskich. Czy blogerki/blogerzy są dziennikarzami ? Niektórzy za takich się uważają oczekując na pokazach miejsc w pierwszych rzędach.
Niestety nie miałam możliwości uczestniczyć  do końca w ostatnim spotkaniu. Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja do rozmowy z Bartkiem.

Podsumowanie: trzy dni, różne osobowości ze świata mody i dziennikarstwa.
Dużo informacji, dużo praktyki, nie mogłabym chcieć więcej.

Bardzo dziękuję, polecam i już myślę o kolejnych :-)

Zdjęcia: materiały własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz