środa, 4 stycznia 2012

100 Ideas that Changes Fashion

Kiedy pojawiły się pierwsze sztuczne rzęsy ? Jak wpłynęła wojna na modę prezentowaną przez projektantów? Kto zaprojektował pierwszy kostium dla kobiet z poduszkami ? 
Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć w książce Harriet Worsley "100 idei, które zmieniły modę".


Na rynku ostatnio pojawia się wiele poradników, encyklopedii oraz przewodników modowych.  
Z dużym dystansem podchodzę do tych wszystkich wydawnictw mając świadomość, że gro z nich oprócz pięknie przedstawionych zdjęć nie ma nic więcej do zaoferowania. 
Dlatego miłym odkryciem jest dla mnie to kompendium wiedzy o modzie zawierające najważniejsze rewolucyjne zmiany, które zaszły w modzie od 1900 do 2010 roku. Ponad 100 lat historii to czas obfitujący w wiele interesujących i inspirujących do dzisiaj zagadnień.


Autorka zwraca uwagę na wydarzenia społeczne i kulturalne, które znacząco wpłynęły na modę. Pod pojęciem idei rozumie nie tylko nowe kroje i stroje, które niegdyś wywoływały furorę lub oburzenie, a dziś są zwyczajnymi elementami garderoby. Ideami nazywa też innowacje i wynalazki, które udoskonaliły ubrania, oraz wszystko to, co przyczyniło się do zmian w modzie, a nie wiązało się z nią bezpośrednio (jak np. rozwój fotografii, pojawienie się filmu dźwiękowego czy nowoczesna technologia komputerowa).

To właśnie tutaj możemy przeczytać historię zwykłego t-shirta - dziś obowiązkowej części garderoby w każdej szafie. W jednym z rozdziałów Harriet dzieli się z nami historią Klausa Maertensa, który zmienił bieg mody tworząc buty na gumowej podeszwie, z charakterystycznymi żółtymi szwami. Do dzisiaj ich wizerunek ewoluuje, a do wyboru mamy kilkadziesiąt wzorów i kolorów.
Ich urok docenił niejeden projektant - wykorzystując jako element scalający przy swojej kolekcji.
W pokazie A/W 2009 Jean Paul Gaultier wyniósł je na ołtarz mody, a na ostatnim Fashion Weeku w Łodzi projektanci z MMC Studio pokusili się o wykorzystanie białych Martensów, które potem szturmem przeniosły się na nasze ulice ;-)
Historia kopertówki, czarnej skórzanej kurtki czy moda ekologiczna to tylko niektóre z haseł rozwiniętych w pasjonujący sposób przez Harriet Worsley.
"100 idei, które zmieniły modę" to pozycja, która zaciekawi nie tylko każdego fashionistę, ale również osoby chcące poznać historię związaną z modą na przełomie ostatnich 100 lat.

"100 idei, które zmieniły..." to również seria pozostałych 5-ciu książek, które dotyczą architektury, projektowania graficznego, filmu, fotografii oraz sztuki. Autorami są światowej sławy specjaliści od lat zajmujący się tymi dziedzinami. Przymierzam się do zakupu jeszcze 
innych pozycji - po przeczytaniu chętnie podzielę się swoimi wrażeniami z lektury.
Zdjęcia: materiały prywatne

3 komentarze:

 1. Niestety, mam bardzo niedobry zwyczaj oceniania książek po okładce i widzę, ze znów popełniląm błąd - spodziewałam się czegoś zupełnie innego a wygląda zachęcająćo!

  OdpowiedzUsuń
 2. KELLY - ja mam tak samo ;-) Książkę udało mi się przejrzeć w księgarni - dlatego potem okładka już nie miała znaczenia. Ale "Love at first sight" nie było ;-))

  OdpowiedzUsuń
 3. kurcze, naszczęscie tylko dostałam tę książkę pod choinkę <:

  modeforme.blogspot.com

  agatha <3

  OdpowiedzUsuń