czwartek, 29 grudnia 2011

"Crazy Love" - Yves Saint Laurent

"Król Mody", jeden z najbardziej wpływowych projektantów w historii mody - YVES SAINT LAURENT. Twórca strojów, akcesoriów, biżuterii i kosmetyków.  To właśnie on - wizjoner - wylansował wieczorowe spodnie i smokingi dla pań oraz ukazał kobiece piękno w przezroczystych bluzkach. 
Okazją do bliższego poznania twórczości projektanta oraz jego sylwetki był  film DVD "Szalona miłość".Dokument Pierre'a Thorettona rozpoczyna się w momencie, gdy Yves Saint Laurent odczytuje  oświadczenie dla prasy. Zmęczony i wewnętrznie wypalony ogłasza koniec swojej 40-letniej kariery. Pierre Berge wieloletni partner projektanta, który spędził z nim ponad 50 lat pełni w filmie rolę nie tylko narratora, ale również głównego bohatera. "Szalona miłość" to obraz, który odsłania bardziej człowieczą, niż artystyczną twarz i duszę YSL. 


Filmowany w posiadłościach, będących własnością jego i słynnego projektanta, Pierre Bergé opowiada historię dzieł sztuki, miejsc, z którymi obaj byli związani, a za ich pomocą, także burzliwego życiorysu Saint Laurenta. 
Mieszkania i domy we Francji, czy Marakeszu, przekazują opowieść o życiu nieśmiałego człowieka, którego nazwisko kojarzyło się ze stylem i jakością. 
Berg prowadzi widzów przez kolejne etapy życia projektanta. Przez pryzmat jego wspomnień uzyskujemy portret niezwykle wrażliwego człowieka, który swoje fobie i depresję leczył alkoholem i narkotykami.Film jest osobistym hołdem na rzecz dekadencji i piękna, złożonym słynnemu projektantowi za jego konsekwentną postawę, łamiącą wszelkie obowiązujące wówczas zasady i granice myślenia oraz działania. Laurent nie tylko stworzył znaną na świecie kolekcję dzieł sztuki i ubrań, lecz jako pierwszy wykorzystał na wybiegu czarnoskóre i azjatyckie modelki. Zrewolucjonizował modę i sztukę XX wieku kreując wizerunek nowoczesnej kobiety w czasach, gdy równość rasowa nie była powszechną praktyką w świecie mody.

"Najpiękniejszym strojem, w który można ubrać kobietę, są ramiona kochającego ją mężczyzny.  Ja służę tym, które nie znalazły tego szczęścia" YSL


1,5 godziny dokumentu mija bardzo szybko i pozostawia pewien niedosyt, który zaspokajam przeglądając spectrum wszystkich kolekcji designera. Polecam wszystkim pasjonatom mody designu, sztuki i biografii.

Zdjęcia: materiały prasowe

6 komentarzy:

 1. Na pewno obejrzę, jak tylko go dopadnę w jakiejś wypożyczalni!

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę musiała go obejrzeć ! Dowiedziałam się na tym blogu wielu ciekawych informacji, więc obserwuje. Zapraszam do siebie http://projektownia-mody.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Kelly - jeśli jesteś w Polsce - mogę Tobie pożyczyć ;-)

  AandA - dziękuję za miłe słowa. Chętnie zajrzę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. PODGLĄDNIA FILMOWE i Atelier DeMONIQ Monika Idzikowska zapraszają na pokaz specjalny filmu:
  "Szalona miłość – Yves Saint Laurent" reż. Pierre Thoretton, Francja 2010, 98 min

  Atelier DeMONIQ Monika Idzikowska przygotowało niespodziankę modową, dzięki której goście doświadczą magii dobrego stylu. Podczas wieczoru zaprezentowana zostanie również suknia z kolekcji Le Onde Moniki Idzikowskiej zgłoszona na aukcję przez Atelier DeMONIQ, z której dochód przeznaczony zostanie na wsparcie zbiórki publicznej, organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  Wstęp: 5 zł. * Nadwyżka mile widziana – zostanie przekazana na poczet WOŚP.

  9 stycznia, g.21.00. Klub Puzzle, Przejście Garncarskie 2/2, Rynek, Wrocław.

  Więcej:http://www.facebook.com/events/177900352307165/

  Zapraszamy : )

  ps. miło odkryć Wasz blog : )

  OdpowiedzUsuń
 5. Atelier: dziękuję za informacje i miłe słowa ;-) Może uda mi się przybyć.

  OdpowiedzUsuń