poniedziałek, 30 lipca 2012

Modern Warrior

Twórczość Alexandra McQueena zawsze była mi bliska. Zarówno w czasach gdy sam mistrz dowodził marką, jak i po przejęciu prowadzenia modowego biznesu przez Sarah Burton. Zachwyca mnie wszystko - wykorzystane tkaniny, wykończenia i przede wszystkim same projekty. Co sezon z niecierpliwością oczekuję prezentacji nowej kolekcji, która raz zaskakuje prowokacyjną formą, a innym razem łagodzi minimalną formą. 

Niejednokrotnie wpływ wielkiego krawca widać w projektach tworzonych przez jego uczniów. Przykładem może być tutaj np: Anne Sofie Madsen, duńska projektantka. W Paryżu wzmacniała swój talent krawiecki pod okiem samego Galliano, a po przeniesieniu do Londynu objęła stanowisko Junior Designera u Alexandra McQueena. Jej fascynacja mrocznymi bajkami przenoszona jest do kolekcji za pomocą urzekających narracji, samodzielnie ilustrowanych materiałów oraz starannego rzemiosła. Surrealistyczne wizje stały się znakiem rozpoznawczym Anne. Rok temu podczas Kopenhaskiego Tygodnia Mody zachwyciła wszystkich kolekcją S/S 2012, a kolejną na sezon jesień/zima 12/13 potwierdziła swój wielki talent.Jej kolekcja na nadchodzący sezon nosi tytuł "Sedna", po pół szkieletu i pół ludzkiej bogini Eskimosów z podziemia . Horror Sedny jest tragiczną historią młodej kobiety, która traci swoje życie na mrozie arktycznym i staje się boginią z pragnienia zemsty. Szkielet Sedny jest przedstawiony w pracy z technik zainspirowanych rzeźbą w kości słoniowej od Eskimosów. Jej ludzka strona pokazuje żywe postaci wyrażone poprzez wzory i frędzle okrywające projekty. Sylwetki inspirowane wiktoriańską odzieży męskiej potęgują i oddają emocje tej strasznej historii. 

Cały przekaz projektantki wzmacnia ograniczona i stonowana kolorystyka - szarości, czernie i biel przeważają w większości projektów.

Nie znane są mi jeszcze plany przyszłorocznych kolekcji - jestem jednak przekonana, że Anne Sofie Madsen ponownie zaskoczy branżę modową wyjątkową inspiracją mrocznych bajek i przypowieści.

Zainteresowanych odsyłam na stronę www.annesofiemadsen.com


Zdjęcia: annesofiemadsen.com

4 komentarze:

 1. Muszę przyznać, że kolekcja ciekawa i...można co nieco założyć:) Wzory i frędzle interesujące. To chyba jeden z mocnych trendów nadchodzącej jesieni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Frędzle pojawiają się zarówno w zagranicznych jak i krajowych kolekcjach. Sama frędzli mam niewiele - w dwóch torebkach i jednej sukience, ale nadarza się okazja by to zmienić ;-))

   Usuń
 2. Świetna. Frędzle wyglądają rewelacyjnie, nadają całości charakteru i budują sylwetkę - naprawdę dobrze to wygląda, ciekae, jak w ruchu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że w ruchu może być jeszcze ciekawiej :-) Grafika mnie hipnotyzuje, a frędzle zachęcają do noszenia ;-))

   Usuń